Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilir kalkınma, çevrenin ve gelecek nesiller için serbest malların korunmasıyla uyumlu bir ekonomik kalkınma biçimidir.

Üretim proseslerinin ve üretilen kimyasalların nihai kullanımının insan ve çevre üzerinde bir etkisi olduğunun bilincinde olan Achitex Minerva, uyumlu ekonomik büyümeyi temel değerlerinden biri yapar. Bu nedenle, hem üretim hem de uygulama sırasında, en katı uluslararası standartlara uygun olarak, çevreye uyumlu ve kabul edilebilir eko-toksikolojik özelliklere sahip yenilikçi ürünlerin geliştirmeyi ilke edinmiştir.

Achitex Minerva çalışanlarını, tedarikçilerini ve müşterilerini de sürdürülebilirlik politikasına dahil ederek onlara ortak refahta rol oynama imkanı verir.

Achitex Minerva için “sürdürülebilirlik” şu anlama gelir:

  • Çevre ve güvenlikle ilgili yasalara uygunluk: REACH, CLP, atmosferik ve atık su emisyonlarının kontrolü, iş sağlığı ve güvenliği;
  • Yasal gerekliliklerin ötesinde yeni tesisin, iç su arıtma tesisinin inşası, su ve elektrik tüketiminin azaltılması, ürünlerin yeniden formülasyonunun etkilerini telafi etmek için 10.000 m2’lik fidan dikilmesi gibi faaliyetlerde bulunmak;
  • Müşterilerini gönüllü sertifikasyonlar yoluyla memnun etmek: Oeko-tex, GOTS, Zone Vert Excell ve özel RSL etiketleri üyeliği.
  • Çevre dostu çözümlerin teşvik edilmesi: soğuk ağartma, üre içermeyen dijital baskı ürünleri, polimerizasyon sıcaklığı düşük hazır pastalar, soğuk pigment boyaları….

Achitex Minerva S.p.A. (İtalya)
Achitex Minerva Spa, 1 Ocak 2010 tarihinde, 1981 yılından beri Teksitl endüstrisi için yardımcı donanımlar üreten Achitex S.r.l. ile 1948'den beri pigment dağılımları ve baskıya özgü ürünler üreten Minerva S.p.A.'nın birleşmesiyle kurulmuştur.
2011 yılında, yöntem bilgisi (know-how) ve dünya pazarlarındaki varlığın arttırılması sonucu, tüm EMEA bölgesi için, Lamberti S.p.A.'nin tekstil kolunun iktisap edildi.
Achitex Minerva'nın asıl ürün portföyü, eğirmeden aprelemeye tekstil uygulamalarına ve inşaat, kağıt külah yapıştırıcıları, cam lifi, boya ve yapışkan bant pigmentleri gibi diğer endüstriyel alanlara yönelik 1.200 mamul üründen oluşmaktadır.

Achitex MinervaS.L. (İspanya)
Achitex Minerva S.L., 1982 yılında Minerva Color S.L. adı altında, İspanya'da ve Latin Amerika'da Minerva Spa ürünleri üretmek ve dağıtmak üzere kurulmuştur. 2006'da, Achitex Group'un bir parçası haline gelen firma pazardaki varlığını deterjan endüstrisine ve su bazlı boyalara yaptığı yatırımlarla genişletmiştir. Firma, Ekim 2014'te, adını Achitex Minerva S.L. olarak değiştirmiştir.

Achitex Minerva Portugal, unipessoal, LDA (Portekiz)
Achitex Minerva Portugal, unipessoal, LDA, 1998 yılında Rui Cardoso & C LDA firmasının Minerva S.p.A. tarafından Minercor LDA adıyla iktisap edilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.
Tekstil boyaları üreten şirket, Minerva S.p.A. bünyesine girdiği 2006 yılından bu yana Achitex Grubu'nun Portekiz'deki resmi temsilcisi olmuştur. O zamandan beri, Şirket faaliyetlerini film baskı pazarına, ayakkabı endüstrisine ve otomotive yönetmiştir.
Firma, Ocak 2014'te, adını Achitex Minerva Portugal, unipessoal, LDA olarak değiştirmiştir.

Achitex Minerva Kimya LTD. ŞTİ. (Türkiye)
Achitex Minerva Kimya, 1 Ekim 2011 tarihinde, Lamberti S.p.A.'nın tekstil kolunun iktisabı sonucu kurulmuştur.
Şirket, baskı için yardımcı donanımlar, macunlar ve pigmentlerin yanı sıra hazırlama, boyama ve apreleme için birincil ve ikincil büküm yağları, haşıllama kimyasalları ve yardımcı donanımların üretimi ve satışı ile iştigal etmektedir.

Achitex Minerva Chemical (PTY) LTD (Güney Afrika)
Achitex Minerva Chemical, 1 Ekim 2011 tarihinde, Lamberti S.p.A.'nın tekstil kolunun iktisabı sonucu kurulmuştur. Şirketin kendi üretim sahası bulunmaktadır. Achitex Minerva Chemicals'ı kurulmasıyla, ortaklarımıza verdiğimiz hizmet ve farklı coğrafi alanlarda üretim ve teslimatta verimliliği iyileşmiştir.

Sicolor S.A.R.L.

Sicolor S.A.R.L. 1951 yılında Fransız tekstil boya maddeleri ve kimyasalları dağıtımcısı olarak kuruldu.

Altmışların sonunda, pigmentlerin ve baskı ürünlerin dağıtımı için Minerva S.p.A ile işbirliği başlatılmıştır. 2005'te Achitex Grubu bünyesine girmiştir.

Sicolor bugün tekstil ve kağıt endüstrisi için boya maddeleri ve yardımcı donanım ve plastik sektörü için pigment dağıtımı yapmaktadır.

Minerva Color

Minerva Color Colombiana LTDA (Kolombiya)

Minerva Color Colombiana LTDA, 2001 yılında, Minerva S.p.A. ürünlerinin Güney Amerika piyasasına sürülmesi amacıyla kurulmuş olup 2006 yılından bu yana Achitex Group bünyesinde yer almaktadır.
Bogota'da yerleşik olan Şirket, baskı ürünleri, pigmentler ve tekstil yardımcı maddelerinin başlıca dağıtıcısıdır.